Borsa işine girmeli miyim ? Zarar eder miyim?

Borsa işine girmeli miyim ? Zarar eder miyim? – Bu yazımı borsa işine girmeyi düşünenler için kaleme alıyorum. Hepimiz işinde gücünde olan insanlarız. E iş yerinden aldığımız para da ortada. Kazancımız ile birlikte giderlerimiz de belli. Böyle giderse hiç bir zaman istediğimiz yaşam standartlarına ulaşamayacağız. Mal mülk sahibi ise hayal gibi bir şey. BU ve buna benzer yaklaşımlardan dolayı vatandaş daha kolay para kazanma yollarını seçip tercih ediyorlar. Kolay para kazanma yollarından birisi de Borsadır.

BORSA İLE İLGİLİ BİR SÜRÜ SORU İŞARETİ VAR

Bu sıralar özellikle bir çok kimse borsaya merak sardı. Kimisi bu işe girme planları yapıyor ama bir cesaret arıyor. Acaba borsaya girmeli miyim? diye araştırmalar yapıyor. Çünkü bu işin artılarını da eksilerini de öğrenmek istiyor. Gerçekten de kısa yoldan para kazanılıyor mu? İlk etapta ne kadar ile borsaya girilmeli? Zarar eder miyim? vs. sorular gerçekten de insanın kafasını kurcalıyor. Öte yandan kararsızlık ise oldukça can sıkıcı bir durum. Bende aklınızda az biraz fikir oluşturmak adına borsa hakkında önemli hususlara ve detaylara değineceğim.

BORSA İŞİ GERÇEKTEN KARLI MI?

Aslında bu soruya vereceğim cevap hem evet hem hayır olacaktır. Öncelikle evetten başlamak istiyorum. Borsa işinden çok güzel para kazananlar var. Hatta işini gücünü bırakıp sadece borsaya yoğunlaşan insanlarda var. Ama bu konuma gelebilmek için epey zaman harcadıkları aşikardır. Benim sizlere tavsiyem de eğer borsa işine girmekte kararsız iseniz, o halde bir iki ay kendinizi sanal yani hayali para ile deneyin. Kendi kendinize lot alın ve satın. Sonrasın da ise kar ve zararlarınızı görün. Bu size bir yön verecektir.

PİYASAYI ÇOK İYİ TAKİP ETMELİSİNİZ

Kendinize tanıdığınız, 2 aylık hayali süreçte hangi hisseler çok iyi kazandırıyor,hangileri kaybettiriyor, bunların hepsini araştırmanız gerekiyor. Özellikle garanti ama az kazandıran hisseleri de öğrenmeye çalışın. Bu aşamadan sonra kar elde ettiğinizi düşünüyorsanız, şimdi 1 bin lira ile 20.000 TL arasında bir tutar ile kendinizi gerçek anlamda sınamaya çalışın. Ama kesinlikle bu tutarlardan yukarı girmeyin. 10 bin lira kaybeden belki çok bir şey kaybetmiş sayılmaz. Ama 100 bin lira kaybedenin canı sıkılır ve huzuru kaçar.

SABIRLI OLMASINI BİLMELİSİNİZ

Borsada sabır çok önemlidir. Eğer bu özellik sizde yoksa, sağlığınızdan olabilirsiniz. Zira sizin hisseleriniz bir anda düşebilir ve gerekirse 3 -5 ay beklersiniz. Bu gibi süreçleri de göz önünde tutmalısınız. Borsada sağlığını kaybeden çok kişi oluyor. Sinirine hakim olamayanlar vs. Sabır işi belkide borsanın en büyük anahtarı. Bu maddeye özellikle yer ayırmış oldum.

HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIR OLUN

Borsadan kazananlar olduğu gibi kaybedenlerde var. Ben bu açıdan ilk etapta hayali girin ve sonrasında ise ufak limitli girin demiştim. Ben ilk borsaya girdiğinde ilk aydan 10 bin lirasının tümünü kaybedeni çok gördüm. Yanlış hisselerde dolaşırsanız daha da çok kaybedersiniz. Temkinli olun ve emin adımlar ile ilerleyin. Çünkü borsadan para kaldıranlar bu işin kurdu yani piri olmuşlar. Yıllarını vermişler. Kendinizi bu kişiler ile bir tutmayın. Piyasayı çok iyi takip edin ve uzman yorumlarına da dikkat edin.

NEREDE DURMANIZ GEREKTİĞİNİ BİLİN

Bu işte nerede durmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Zira Borsada, evini, arabasını, işini ve gücünü kaybeden çok insan gördüm. Para kaybetmiş ama sabredemiyor. Evini satıyor ve başka hisselerde şansını deniyor. Sonra sıra arabasına geliyor. Bu açıdan borsaya girmeden önce hedeflerinizi belirleyin. Çoluk çocuğunuzun hakkını da borsaya yatırmayın. Diyelim ki sadece bir ev paranız var ve borsaya mı girsem veya ev gibi gayrimenkul mü alsam diye düşünüyorsunuz. O halde bu sizin ailenizin hakkı. Bu para ile kesinlikle borsaya girmeyin derim ben.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.