Go to ...

10 BİN TL İNDİRİMLE SIFIR ARAÇ NASIL ALIRIM


Güzel ülkemde her ne kadar dövizin dalgalanmasına yetişemesek de, faiz oranlarını takip edemesek de yinede bizi yönetenler sağolsun yüreğimize su serpecek uygulamaları bizler için düşünüyor ve hayata geçiriyor. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Hurda Araç ÖTV indirimi de bunlardan birisi. tl ye kadar sıfır araç alırken indirim sağlıyacak olan bu yasal düzenleme, sadece vatandaşın cebine bir nebze katkı olmakla kalmıyor, aynı zamanda piyasada bulunan 16 yaş ve üzeri, çevreye daha fazla karbonmonoksit salan ve fazla yakıt yakarak zarar veren araçların da yenilenmesine ve trafik güvenliğinin teknik olarak artırılmasına da katkı sağlıyor. Ayrıca Yerli İhracatın canlanması da beklentiler arasında. Üstelik uygulamanın mantığına bakıldığında kalbur üstü kesimin değil, orta kesimin faydalanmasına yönelik bir uygulama olduğu da gözden kaçmıyor.

ÖTV Hurda indirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Öncelikle mevcut ÖTV Hurda indirimi düzenlemesi 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacak. Sadece 16 yaş ve üzeri otomobil, arazi taşıtı, panel Van, kamyonet, kamyon, minibüs, otobüs için geçerli olacak. Yani vatandaşın elinde 2002 model ve daha aşağı modellerde bulunun bu araçlardan hurda indiriminde kullanmak üzere faydalanabilecek. Yalnız buradaki ince ayrıntı şu, hurda indiriminden hangi cins araç ile faydalanmak isteniyorsa, sıfır olarak aynı cins araç alınabilecek. Yani otomobilini hurdaya ayırıp otobüs veya kamyon alınamayacak.

Yararlanılacak İndirim Oranı Neye Göre Belli Olacak?
Burada da almak istediğiniz otomobil veya arazi taşıtının vergisiz fiyatı devreye giriyor. Yani vergisiz araç fiyatı 46 bin tl yi aşmayan sıfır araçlar için 10 bin tl hurda indirimi uygulanacak. Vergisiz fiyatı 46 bin ile 80 bin tl arası olan sıfır araçlar için 8 bin tl, vergisiz fiyatı 80 bin tl yi aşan otomobil ve arazi taşıtları için ise 3 bin tl hurda indirimi uygulanacak. Ayrıca bu hurda indirimi motor gücü 1600 cc ye kadar olan sıfır araçlar için geçerli olacak. Vatandaş isterse 1400 cc, 1200 cc veya altındaki motor gücüne sahip sıfır araçlar içinde kullanabilecek. Diğer sınıf araçlar için ise herhangi bir sınıflandırma olmaksızın, 10 bin tl hurda indirimi uygulanacak.

HURDAYA AYRILACAK ARACIN MTV VE TRAFİK PARA CEZASI VARSA?
Peki benim hurdaya ayırmak istediğim aracımın çok vergi borcu var, alacağım 10 bin tl lik hurda indirimi anca onu karşılar dediğinizi duyar gibiyim. Bu konuda da yapılan düzenlemeyle, eğer ki hurdaya ayırmak istediğiniz aracınız 1997 model ve daha eski ise, 2019 yılına kadar ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisi birikmiş borcu ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar kesilmiş trafik para cezaları, gecikme faiziyle birlikte silinmesine yönelik bir adımı da içeriyor. Böylelikle hem eski aracınızı borçlarıyla birlikte hurdaya çıkaracak, hem de hurda indiriminden faydalanabileceksiniz.

HURDAYA AYIRMA İŞLEMLERİ
Vatandaş öncelikle elinde bulunan 16 yaş ve daha eski model aracını Makine Kimya Enstitüsü Hurda Müdürlüğüne, Büyükşehir Belediyelerine, İl Özel İdarelerine veya devletin belirlediği özel kuruluş veya depolama yerlerinden tercihen birine teslim etmeleri ve teslim kağıdını almaları gerekecek. Aldıkları teslim belgesiyle İl – İlçe Emniyet Müdürlüklerinin Trafik Tescil Şubelerine başvurarak araçlarının tescil kayıtlarının silinmesini talep etmeleri, ve buradan alacakları tescil kaydı silindiğine dair ilgili belgeyle birlikte, almak istedikleri sıfır aracın Yetkili Araç Satış bayisine giderek işlemlerini sonlandırabilirler. Ayrıca bazı araç firmaları kendi inisiyatiflerini kullanarak 10 bin tl lik hurda indirimini 13 bin, 14 bin tl ye kadar çıkaran kampanyalar düzenlemekteler. Bu hususun da araştırılması menfaatinize olacaktır. Şimdi den hayırlı uğurlu olsun.

Shares

Tags: , ,

Bu Kategorideki Diğer Konular - Bilgiler

48 Ay Vade İle 10 Bin Bahar Krediniz Garanti Bankasında

Garanti Bankası Bahar Kredisi, Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi, Garanti 48 ay vadeli 10.000 TL Kredi Başvurusu – Bu yılın en özel kredi haberlerini siz değerli okurlarımız ile buluşturmaya devam ediyoruz. Malum bahar aylarına ulaştık. Her yer cıvıl cıvıl. Renkli renkli çiçekler açmaya başladı. Tabi zorlu bir kış ayından sonra baharı görmek güzel lakin bir o

Kredi Notu Düşük Olanlara Masrafsız 10 Bin TL Anında Kredi Başvurusu Yapın

Aktifbank Anında Kredi, İnternetten Anında Kredi, Düşük Kredi Puanına 10.000 TL kredi, Kolay ve Hızlı İhtiyaç Kredisi, Masrafsız Kredi – Tekrardan merhabalar değerli okurlarımız. Piyasanın nabzını çok iyi ölçüp takip ettiğimizden herkese göre en makul kredi haberlerini de anında sizlerle paylaşıyoruz. Hayatımız adeta bankalara yani kredilere bağlı olmuş. Kredi ile ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz. Özellikle de ufak

Yapı Kredi Günde 10 TL’ye 10 Bin Lira Kurban Bayramı Özel Kredisi

2017 Yapı kredi bankası kurban bayramı ihtiyaç kredisi, yapı kredi bireysel ihtiyaç kredisi, Hesaplı bayram kredisi, En uygun kredi hesaplaması – Arkadaşlar bir çok bankanın kurban bayramına özel kredi kampanyalarını sizler ile paylaştık. Belki gelecek hafta içerisinde bir iki banka da bayram kredi haberini sizlere duyuracak. Bundan sonra kampanyalar arasından en hesaplı olanını seçecek ve

Günde 10 liraya 10 Bin TEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu

TEB’de Kredin Çok, TEB Hesaplı İhtiyaç Kredisi, Online Başvuru, Kredi Hesaplaması – Aldığımız paranın çok fazla bir değeri kalmadı. Aylık gelir bir anda gidiveriyor. Tabi ihtiyaçlarımız da ise ciddi manada bir artış var. İstesek de, istemesek de, kredi kaderimiz oluyor. Kredi çekmeyen kimseler kalmadı. Anne baba desen bizden beter halleri. Kalan bir köy evine de

48 Ay Vade İle 10.000 TL Finansmanı En Hesaplı Veren Katılım Bankası Hangisi

48 Ay Vadeli 10 Bin Lira İhtiyaç Finansmanı, Düşük Kar oranı ile kredi veren katılım bankaları, Türkiye Finans, KuveytTürk, AlbarakaTürk, Ziraat Katılım – Hepimiz borç para ile yani bankalardan aldığımız borçlar ile bir şekilde hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz. Bankalar olmazsa olmazlarımızdan. Borçlarda öyle. Borçlar sayesinde bir çok ihtiyacımızı rahatlıkla giderebiliyoruz. Ülkemizde bankaların sayısı oldukça fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

About muratcabuks

Shares