16 Nisan 2017 Referandumda Seçmen Kaydı Sorgulama

2017 Referandumda nerede oy kullanacağım, 16 nisan 2017 seçmen kaydı sorgulamama, YSK ve E devlet Seçmen Kaydı Sorulama- Yine özel ve ülke gündemine oturan bir yazı ile sizleri selamlıyoruz. Biliyorsunuz ki ülkemizde bu sıralarda referandum hat safhada. Tüm kahvelerde, otobüslerde ve iş yerlerinde bile bu konu üzerinde duruluyor. Biliyorsunuz ki AK Parti ve MHP ortaklaşa anayasa teklifini meclise getirdi. Mecliste de yapılan oylamada 367 sayısına ulaşılamadı ama referandum için yeterli olan sayıya ulaşıldı. Yasayı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN oylayınca referanduma sunuldu.

YÜKSEK SEÇİM KURULU ASKI SÜRESİ

Değerli okurlarımız 21 Ocak 2017 tarihli ve 29976 sayılı resmi gazete ile referanduma da girmiş olduk. Muhtarlıklar da Askı süresi 18 Şubat ile 26 Şubat 2017 tarihleri arasında olacaktır. Bu süre zarfında muhtarlıklardan isminizi sorgulayabilirsiniz. Bir eksiklik veya sıkıntınız var ise hemen nüfus dairesine gitmeniz gerekiyor. Buradan ikametgahınızı düzelttikten sonra bir belgeyi İlçe Seçim Kuruluna sunmanız gerekiyor.

NEREDE VE HANGİ SANDIKTA OY KULLANILACAĞI İLAN TARİHİ

Seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi 10 mart 2017 dir. Seçmenlerin ise nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağının ilan tarihi 12 Mart 2017 dir. Oy verme gününüz ise 16 Nisan 2017 olduğunu belirtelim. Kilis, Iğdır, Ardahan, Şırnak, Batman, Bayburt, Van, Şanluurfa, Tunceli, Trabzon, Sivas, Siirt, Rize, Ordu, Muş, Mardin, Kahramanmaraş, Malatya, Kars, Hakkari, Gümüşhane, Giresun, Gaziantep, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Artvin, Ağrı Adıyaman

İllerinde oy verme saati 07.00 da başlıyor ve saat:16.00’da son buluyor. Bu illerin dışında kalan yerlerde ise oy kullanma yerleri saat:08.00 ile 17.00 arasındadır.

ÜYE VEREBİLECEK OLAN SİYASİ PARTİLER HANGİSİ?
  1. Adalet ve Kalkınma Partisi, 
  2. Anavatan Partisi,
  3. Bağımsız Türkiye Partisi,
  4. Büyük Birlik Partisi,
  5. Cumhuriyet Halk Partisi,
  6. Halkların Demokratik Partisi,
  7. Hür Dava Partisi,
  8. Milliyetçi Hareket Partisi,
  9. Saadet Partisi,
  10. Vatan Partisi

 

SEÇMEN KAYDI SORGULAMA – NEREDE OY KULLANACAĞIM?

Değerli dostlarımız, Yurt içi seçmen kaydı sorgulaması için Yüksek Seçim Kurulu sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. bunun için ihtiyaç duyacağınız link; secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp budur. Bu link ile seçmen sayfasına ulaşabilirsiniz. tabi elinizde nüfus cüzdanınız da olsun. Zira bazı bilgileri girmeniz gerekecek. Bunun dışında yurt içi seçmenleri 444 99 75’i, Yurt dışındakiler ise +90 444 99 75’i 7 gün 24 saat boyunca da arayarak sorgulamalarını yapabilirler.

E-DEVLET İLE DE SORGULAMA YAPILABİLİR

Edevlet şifreniz varsa bir çok bilginize ulaşabilirsiniz. Şifresi olmayanlar da Merkez PTT’ye uğrayarak 2 lira karşılığında bu şifrelerini alabiliyorlar. Şifresini kaybedenler veya hatırlamayanlar da Merkez PTT’ye uğramaları gerekiyor. Lakin bu defa 4 TL vermeleri gerekiyor. Ardından Yurt dışı seçmen sorgulaması yapmak isteyenler ihtiyaç duyacağı link; https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-disi-secmen-kaydi-sorgulama dır.

Yurt içi seçmen sorgulaması için de bu turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama linki kullanabilirsiniz. Şifrenizi ve T.C. Kimlik numaranızı giriyorsunuz. Seçmen kaydınızı rahatlıkla sorgulayabiliyorsunuz. Yukarıda belirttiğimiz tarihlerde ise hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMA

Her seçim de sorgulanan bir soru ile yazımıza devam edelim. Zira bazı insanlar siyasi partiye üye olduğundan bile haberi yok. Ben daha önce sandık başkanı olduğum da 2 partinin müşahidi bizim haberimiz yok nereden yapmışlar bizi üye diye yakınıp duruyorlardır. Kimisi de eskiden üyeymiş ama şimdi hangi durumda olduklarını bilmiyorlar ve merak ediyorlar. Siyasi parti üyeliği sorgulaması çok fazla yapılılıyor.

Dilerseniz e-devlet sistemine giriş yaparak da sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-sorgula linki kullanabilir ve 2 dakika da üyeliğiniz var mı yok mu öğrenebilirsiniz.

ÖZET HALİN DE YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ NEYİ İÇERİYOR?

Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılırken, Milletvekili seçilme yaşı 25’ten 18’e düşürülüyor. HSYK’nın adı Hakimler ve Savcılar Kurulu olarak değiştiriliyor. Üye sayısı da 13’e çıkarılıyor. Askeri mahkemeler kurulamıyor. Sadece savaş hallerinde askeri personeli görevinden dolayı yargılayabilmek adına kurulabilecek. Disiplin mahkemeleri kurulabilecek. Anayasa mahkemesin askeri yargı üyesi düşürüldüğünden 15’e indiriliyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI VE GENEL SEÇİMLER AYNI TARİHTE

Miletvekili sorgu önergelerini Cumhurbaşkanı Yardımcılarına veya Bakanlara yöneltebiliyor. Tabi bunun cevabının ise 15 gün içerisinde verilmesi gerekiyor. Seçimlerinin yenilenmesi için Meclisin üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun sağlanması gerekiyor. Cumhurbaşkanı ve Meclis birbirlerini karşılıklı olarak fesih edebiliyor. Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler bir arada yapılacak. bir sonraki seçim 3 Kasım 2017 dir. Cumhurbaşkanı seçilme şartı olan doğuştan Türk vatandaşı olma şartı Türk vatandaşı olarak değiştiriliyor.

CUMHURBAŞKANININ PARTİSİYLE İLİŞİĞİ KESİLMİYOR

Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Cumhurbaşkanı yüksek öğrenimini tamamlamış, 40 yaşını doldurmuş, Milletvekili seçilme yeterliliğini sağlayan Türk Vatandaşları arasından, halk tarafından seçilecek.Cumhurbaşkanı, Bakanları ve Cumhurbaşkanı Yardımcılarını atayıp, görevden alabilecek. Cumhurbaşkanına Ayaklanma, seferberlik ve savaş halinde altı ay süreyle OHAL ilan etme hakkı veriliyor. Meclis bu süreyi kısaltıp, artırabilir.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanacak. Jandarma Genel Komutanı yer almayacak. Genel Kurmay başkanı, Deniz, Hava ve Kara Kuvvetleri komutanı yer alacak. Bunun dışında Cumhurbaşkanı yardımcıları, Milli savunma Bakanı, İçişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Adalet Bakanı yer alacaktır.

Sevgili okurlarımız, Referandum ile ilgili tüm merak edilenleri sizlere sunmuş olduk herhalde. Böylece bu yazının da sonuna gelmiş olduk. Yeni bir yazıda buluşuncayadek hoşça kalın…

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.