Banka Kredi Limiti Nasıl Artırılır? En Kolay 5 Yöntem

Banka Kredi Limiti Artırıma, Kredi limiti nasıl yükseltilir?, Kredi limiti artırma yöntemleri ve yolları, kredi limiti hesaplaması – Bankalar ve krediler hayatımızın en önemli yanını oluşturuyor. Bunu defalarca söyleyip duruyorum. Eskiden mal mülk sahibi olmak isteyenler bankerlere uğrarlardı. Şimdilerde ise bankalar sayesinde hem iş sahibi oluyoruz, hem ev sahibi, hem yuva sahibi, hem araba sahibi. Ayrıca dünyalar kadar ihtiyaçlarımızı da bankaların kredileri sayesinde giderebiliyoruz. Sadece bizim ülkede değil, tüm dünyada durum bu şekilde.

BANKALARIN KREDİ VERİRKEN DİKKAT ETTİKLERİ 3 ÖNEMLİ FAKTÖR

Bankalar kredi verirken 3 önemli faktörü ön plana çıkarıyor ve bu hususları sağlamanızı bekliyor. Bu maddelerden ilki düzenli bir gelir sahibi olmanız gerektiği. Bankaya gelirinizin olduğunu ispatlamanız gerekiyor ve belgesi ile sunmanız gerekiyor. Bunun dışında diğer husus ise Findeks Kredi Notunuz. Bu notun iyi ve yüksek olması gerekiyor. Çok riskli durumlarda kredi alabilmeniz zorlaşıyor. Üçüncü husus ise temiz bir kredi siciline sahip olmanız gerektiği. Diyelim ki geçen sene kara listeye girdiniz. O halde en az 5 yıl kadar kredi çekemezsiniz.

KREDİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

Şimdide bankaların kredi hesaplamasını belirtelim. Sizin bankaya sunduğunuz aylık geliri baz alıyorlar. Diyelim ki maaş bordrosu sundunuz ve maaş bordrosuna göre aylık gelirinizin 2.000 TL olduğunu belirttiniz. Bankada sizin gelirinizin %50’sini yani yarısını alır ve bulunan miktar sizin bir ayda ödeyebileceğiniz en yüksek kredi taksit tutarını verir. una göre Siz bir ayda en fazla 1.000 TL taksit ödeyebilirsiniz. 12 Ay vade ile kredi alırsanız; 1.000 TL X 12 Ay = 12.000 TL yapar. Siz bir yılda en fazla 12 bin lira ödeyebilirsiniz. (Bu tutarın 11.00 TL’si ortalama olarak elinize geçer. 1.000 TL kadarda faiz ödersiniz)

BANKANIN VERDİĞİ LİMİT ÇOK DÜŞÜK NASIL ARTIRIRIM

Şimdi asıl soruna gelmiş olduk. Bankaların verdikleri limiti az bulanlar olabiliyor. İşin açıkçası internette nasıl kredi limiti artırılır sorusunun cevabı yok. Bende bu cevabı sizlere sunmak için, bu yazıyı derledim. Dilerseniz maddeler halinde neler yapabileceğimize bakalım.

KEFİL GÖSTEREBİLİRSİNİZ

Banka size bir limit sundu ve siz bunu beğenmediniz. Daha doğrusu bu limit sizin ihtiyacınızı karşılamıyor. O halde varsa akrabalardan yada arkadaşlardan kefil isteyebileceğiniz kişiler, bunlardan rica edebilirsiniz. Arkadaşınız size kefil olur. bu sayede kredi limitiniz neredeyse iki misli artmış olur. Lakin birini kefil göstererek kredi alacaksanız, mutlaka hayat sigortası da yaptırmayı unutmayın. Ölüm halinde kefilinize ve ailenize borç gitmesin. Son olarak borcunuza sadık olun. Zira borcunuzu ödemezseniz kefilinize borç gider. Buda ayıp olur.

TEMİNAT GÖSTEREBİLİRSİNİZ

Sizin de varsa ev, arsa, dükkan gibi gayri menkulleriniz, ihtiyacınıza göre birini veya bir kaçını teminat göstererek daha fazla kredi alabilirsiniz. Teminat gösterilen gayrimenkullerin %50 değeri kadar ekstradan kredi alabiliyorsunuz. Diyelim ki, bankanın görevlendirdiği eksper evinize 100.000 TL değer biçti. O halde bankanın size vereceği krediye ek olarak 50.000 TL daha kredi alabiliyorsunuz. Ama özellikle belirtmek istiyorum ki; eğer borcunuzu ödemezseniz eviniz elinizden gider. Ona göre.

AİLE ÇALIŞANLARININ MAAŞ BORDROLARI

Kredi limitini artırmanın bir diğer yolu da aynı ev içerisinde bulunanların maaş bordrolarını sunabilmesidir. Özellikle konut kredilerinde bu teknik uygulanılıyor. Diyelim ki sizin maaşınız 2.000 TL. Eşiniz 1.500 TL maaş alıyor. Çocuğunuz da 3.000 TL maaşı var Bunların toplamı 6.500 TL yapar. Yarısı da 3.250 TL’ye takabül eder. Bu sayede daha fazla kredi alabilirsiniz.

EK GELİR GÖSTEREBİLİRSİNİZ

Ek gelir her zaman, sizlerin en büyük yardımcısı olacaktır. Örneğin; maaşınız 2.000 TL. Ama kira gelirleriniz var. Bir dükkanınız var ve ondan aylık 1.500 TL gelir geliyor. Ayrıca kiraya verdiğiniz eviniz ise 800 TL. Bunları da belgelendirerek bankaya sunmuş oldunuz. Bankada bu tutarları toplamını alır. Ortaya 4.300 TL çıkar. Bunun tutarın yarısı olan 2.150 TL sizin bir ayda ödeyebileceğiniz maksimum kredi tutarını verir.

VADE SAYISINI ARTIRABİLİRSİNİZ

Kredi limitini artırmanın bir diğer yolu ise vade sayısını artırmaktır. Hemen hızlıca hesaplamalar ile açıklamaya çalışayım. Maaşınız 2.000 TL. Bu tutarın %50’i olan 1.000 TL sizin ödeyebileceğiniz bir aylık maksimum tutarı verir. Buna göre Ay Ay hesaplamalar yapalım. Bu hesaplamalara göre göreceğiniz üzere vade sayı arttıkça alabileceğiniz kredi miktarı da artacaktır.

  • 12 Ay vade ile kredi alırsanız; 1.000 TL X 12 Ay = 12.000 TL yapar.
  • 24 Ay vade ile kredi alırsanız; 1.000 TL X 24 Ay = 24.000 TL yapar.
  • 36 Ay vade ile kredi alırsanız; 1.000 TL X 36 Ay = 36.000 TL yapar.
  • 48 Ay vade ile kredi alırsanız; 1.000 TL X 48 Ay = 48.000 TL yapar.

 

RİCA ETSEM BU ÖZEL KONUYU ARKADAŞLARINIZIN DA GÖREBİLMESİ İÇİN FACEBOOK HESABINIZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

 

“Banka Kredi Limiti Nasıl Artırılır? En Kolay 5 Yöntem” üzerine 2 yorum

    • Sevgili Hasan, Hiç bir finans kuruluşu ve bankalar ile bağımız yok. Sadece gerçek, güncel ve doğru kredi haberleri yapıyoruz. Kredi talebiniz var ise bankalara gitmenizi öneririz.

      Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.