İş Kuracaklara KOSGEB’ten 50.000 TL Hibe Kredi Başvuruları Başladı

Kosgeb 50.000 TL hibe kredi başvuru şartları, Kosgeb 50 bin lira hibe 100 bin lira geri ödemeli kredi- KOSGEB kendi iş yerini kurmak isteyenlere çok özel bir kredi destek kampanyası başlatmış. Sizlerde kendi iş yerinizi kurmayı planlıyorsanız, muhakkak ki bu haberi ve fırsatı değerlendirmelisiniz. Geçen sene 2.750 proje destek gördü. Terzisi de kendi işini kurdu, Ustası da kendi işini kurdu. Kimisi de ufak çaplı imalathane sahibi oldu.

BENDE İŞİMİ KURMAK İSTİYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN

KOSGEB ile sizlerde kendi işinizi kurabilirsiniz. Peki nasıl? Nasıl kosgeb’ten kredi alacağız? Hangi adımları izleyeceğiz? Ne kadar para alabileceğiz? Alacağımız kredinin geri ödemesi var mı? Varsa kaç ay vadeli? gibi sorularınızın olduğunu biliyoruz. Merak etmeyin. Bu yazının sonunda tam donanımlı olarak bilgileneceksiniz. Sonrasında da adım adım belirttiğimiz maddelere uyarak Allah’ın izniyle kredinizi alabileceksiniz.

KOSGEB’DEN ALINACAK DESTEK UNSURLARI NE KADARDIR?

Değerli dostlarımız öncelikle 50 bin lira karşılıksız yani hibe kredi alabilirsiniz. Yalnız bu paranın da kullanım alanları vardır. Örneğin 2.000 TL’si işletme kuruluş desteğidir ve geri ödemesizdir. Hani yer tutarsınız yada ruhsata gider diye verilir. 18 Bin lirası ise ofis donanım, makine teçhizatı ve yazılım gibi kuruluş döneminde ihtiyaçlarınızı gidermeniz için geri ödemesiz verilir. 30 bin lirada geri ödemesiz işletme giderleri için hibe alırsınız.

İşletme giderlerinden kastımız 24 ay yani 2 yıl süreli kira giderleri, personel ücretleri gibi ücretler için aylık en fazla 5.000 TL destek alırsınız. Bir de karşılıksız hibe paranın dışında 100 bin lira da geri ödemeli yatırım kredisi alabilirsiniz. Bu kredinin faizi ve komisyonu yoktur. 60 ay vade yapılır. 5 yılda da rahatlıkla ödersiniz.

32 SAATLİK UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİNE KATILIM

Bu işe baş koyduysanız şimdi yapmanız gereken şey KOSGEB ana sayfada yer alan eğitimleri incelemeniz. Sizin ilde yapılan eğitim tarihlerine bakın ve kendinize en uygun olanına belirtilen telefon numarasını tuşlayarak kaydınızı yaptırın. Ardından da 32 saatlik eğitime devamsızlık yapmadan katılın. Ortalama 10 gün kadar sürer. Eğitimin sonunda başarılı olursanız sizlere sertifika yani başarı belgesi verilir. Artık sizlerde bir girişimcisiniz.

PROJE EN ÖNEMLİ HUSUS AMAN DİKKATLİ OLUN

KOSGEB’ten asıl kredi alıp alamayacağınızı belirleyen husus projedir. Projenizi güzel bir şekilde hazırlamalısınız. İnternette bir sürü proje örneği var. Bir çoğu da daha önceden KOSGEB’ten onay almış üstelik. Bu projeler üzerinde çalışma yapabilirsiniz. Proje derken de ülkenin 5 yıllık ekonomik programını hazırlayın demiyoruz. Küçük düşünün. Aile çay bahçesi açacaksanız bunu güzel bir şekilde projenize aktaracaksınız.

Projeden anlamam diyenlerde merak etmesin. KOSGEB projelerini hazırlayan firmalar var. Projenizin mahiyetine göre ücret alıyorlar. Ama ortalama 500 lira ile 2 bin lira arasında bir paranız gidebilir. Lakin kaz gelecek yerden tavuk hazırlanmaz.

KOSGEB YETKİLİLERİNE PROJE SUNUMU

Projeniz hazırsa şimdi kosgeb’ten randevu alıyorsunuz ve yetkililere projenizin sunumunu yapıyorsunuz. Ne yapacaksanız sade ve yalın bir dille anlatın. Zaten iyi ve güzel bir projeyse büyük ihtimalle onay alacaktır. Bu arada bayanlara, gazilere ve birinci derece şehit yakınlarına öncelik veriliyor. Bu tüyomu da unutmayın. Bayanlar daha da şanslı. 10 kişi alınacaksa 7’si alındığında bayanlar ve gazilere öncelik veriliyor.

ONAY ALDIM ŞİMDİ NE OLACAK?

Onay aldığınıza göre işiniz çok kolay. Artık iş yerinizi beğenebilirsiniz. Kosgeb siz yaptıkça sizlere ödeme yapacak. Projenizde birinci ay da 5 bin liralık baskı makinesi alacağım dediyseniz, bunu incelerler. Evet gerçekten de aldıysanız ve faturasını sa gösterebiliyorsanız 5 bin liranızı alırsınız. Projeye ciddi manada dikkat ederler ve destek verirler. Gerçekleştirir ve sonunda da paranızı alırsınız. Personelden, makineye, hatta dükkan Kiranıza kadar alırsınız.

Yazının bu cümlesine geldiğinize göre artık bizim de yazımızdan mezun oldunuz demektir. Nasıl ve ne şekilde kredi alabileceğinizi biliyorsunuz. Sizlere tavsiyem bana kredi vermezler tarzında düşüncelere girmemeniz. Her girişimci mutlaka bu krediyi alır. Pes etmez.

HADİ BAKALIM BU YAZIYI KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERİN ULAŞABİLMESİ ADINA FACEBOOK HESABINIZ İLE BEĞENEBİLİR MİSİNİZ?

“İş Kuracaklara KOSGEB’ten 50.000 TL Hibe Kredi Başvuruları Başladı” üzerine bir yorum

  1. Doğrama mobilya iş yerim vardı 2 yıl önce kapattım ve kendi işimi tekrar son sistem makina ve ev iç dekorasyon u da ekleyip tekrar bir iş yeri kurmayı istiyorum ilkadım da 170 metrekara iki kat dükkan a çevrilmiş saniyi ceyranı olan mülküm var ruhsat alabilirsek ve kobiden yararlanmak istiyorum kendi mesleğimde ustalık konudunda hiç bir eksiğim yok yardımcı olabilrmisiniz…

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.