Konut Kredisi Borcumu Erken Ödersem Ceza Öder Miyim? Ne Kadar?

Konut Kredisi Borcumu Erken Ödersem Ceza Öder Miyim? Ne Kadar? – Aslında çok önemli ve hayati bir yazı ile karşınızdayız. Bu yazımızın bir çok kişiye yol göstereceğine inanıyorum. Zaten mühim olan sizlerin istifade etmesi. Konut yani bir ev sahibi olmak hepimizin en büyük hayali. Uzun yıllar çalışıyor ve çok büyük borçlar altına girerek sonunda bir ev alabiliyoruz. Hatta bu borçları ödemek için gerekirse ek iş ve ek mesailer bile yapıyoruz. Borç dediysem de kredi olarak algılayın. Zira bu zamanda kimse kimseye uzun vadeli borç vermiyor.

PLANLI VE İLERİ GÖRÜŞLÜ OLUN

Ev alma işi çok iyi planlanmalıdır. Bir çok husus göz önünde bulundurulmalıdır. Aylık giderleriniz, ileride doğa bilecek farklı giderlerinizi ve masraflarınızı muhakkak ki dikkate almanız gerekir. Ayrıca taksit sayınızı ve kredi tutarınızı da doğru bir hesaplama ile belirlersiniz. Ama bu planların arasında en önemlisi ileri görüşlü olabilmektir. İleriyi görüp, kararınızı ona göre belirlemeniz gerekir. Bu kararlar arasında erken ödeme seçeneği de muhakkak olmalıdır. Az sonra ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabileceksiniz.

KONUT KREDİSİ ERKEN ÖDENİR Mİ? CEZASI VAR MI?

Diğer kredi borçları gibi, konut kredinizi de erken kapatma imkanınız vardır. Lakin konut kredisini erken kapatırsanız bir de ceza ödemek durumunda kalırsınız. Peki ne kadar ceza ödenir? Şimdi bu soruya açıklık getirmeye çalışalım. Eskilerde konut kredisi erken kapatıldığında %2 oranında bazen daha yukarı oranlarda ceza ödemek durumunda kalırdınız. Lakin bu durum 2014’te çıkarılan Tüketici Hakları Kanununda düzenlenmeye alındı. Bu kanunla ceza ödenmeyecek mi? Elbetteki ödenecek ama oranlar belirlendi.

36 AY VADE SAYISI CEZADA HAYATİ ÖNEME SAHİP

Eğer kalan borcunuz 36 Ay vadeden yukarı ise ödeyeceğiniz erken kapatma borç tutarı %2 olacaktır. Eğer kalan borcunuzun taksit sayısı 36 aydan aşağı ise bu durumda da erken kapatma borç cezası %1 oranında olacaktır. Şimdi bu durumu sayısal örnekler ile açıklayalım. Diyelim ki  120.000 TL’ye bir konut aldınız. Kalan vade sayınızda 36 aydan az. Erken kapatacaksınız. Dolayısıyla %1 olan 1.200 TL cezayı da ödemeniz gerekir. Yada diyelim ki kalan vade sayınız 36 aydan yukarı. O halde %2 olan 2.400 TL olan erken ödeme cezasını vermeniz gerekir.

BANKA GÖREVLİSİ İLE EN DOĞRU SEÇENEĞİ BELİRLEYİN

Buradan da kredi planlamasının çok iyi yapılması gerektiği anlaşılıyor. Zira bazı kimseler, konut kredisi çekiyor ama, bir yandan da toplu bir para bekliyor. Sonrada para gelirse hemen kapatırım borcu diye düşünüyor. Bu ise yanlış bir yaklaşım oluyor. Yada konut kredisi çekiyor ama öte yandan da arsa satılırsa borcumu öderim diyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Eğer böyle bir durumunuz var ise, bunu muhakkak kredi çekerken banka görevlisine bildirin. Zira banka yetkilisi de sizlere daha farklı ödeme tercihleri sunacaktır.

Örneğin değişken taksitli, son ödemesi balon ödemeli vb. bir çok ödeme tercihi var. Doğal olarak da bu ödeme planları sizin ceza ödemenizi engelleyecektir. Yukarıdaki örneğimizden de anlaşılacağı üzere %2 yani 2.400 tl ceza ödemeniz gerçekten de ağır gelecektir. Benim size tavsiyem hayatınızın her alanında ileri görüşlü olun ve ileriyi düşünerek karar verin.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.