Kredi Kartı Kullanma Bilinci Zararları ve Faydaları

Kredi Kartı Zararları, Kredi Kartı Yararları ve Faydaları, Kredi Kartı Kullanma Mantığı – Değerli dostlarım, öncelikle bu yazıyı neden derleme ihtiyacı duyduğumu açıklamak istiyorum. Üst komşum, kredi kartı borçlarını ödeyemediğinden kredi sicilini bozdurmuş. Tabi ne yapmam gerekiyor diye danışmanlık aldı benden. Lakin tek durum komşumla sınırlı olsa sıkıntı değil. Kredi kartından dolayı kredi siciliniz bozdurup kara listeye giren milyonlarca insan olduğu ifade ediliyor. Her yıl binlerce insan kara listeye giriyor.

Kara listeye giren kişilerde borçlarını ödeseler bile burada yıllarca (5 yıldan az olmamak kaydıyla) bekliyorlar. Bu süre zarfında hiç bir banka ne kredi veriyor, nede kredi kartı. Anlayacağınız kredi kartının ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Bu yazıda kredi kartı ile ilgili aydınlatıcı bir iki bilgi paylaştıktan sonra kart bilincinizin oluşabilmesi adına kredi kartlarının faydaları ve zararlarından söz edeceğim.

KREDİ KARTI KULLANIM AMACI NEDİR?

Ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısı 60 milyona dayanmıştır. Bu sayı beni fazlasıyla tedirgin ediyor. Sakın kredi kartına karşı olduğum anlamı çıkmasın. Yalnız bu sayı bizi Avrupa da en fazla kredi kartı kullanan ikinci ülke yapıyor. Kredi kartlarını çok seviyoruz ve hepimizin cebinde en az 2 -3 tane var. Bunu sayılar söylüyor, ben değil. Peki kredi kartının asıl kullanım amacını düşünmüş müydünüz? Kredi kartları her yerde satın alamadığınız ürünü taksit yapma özelliği sayesinde sizlere sunmasıdır.

Diyelim ki beyaz eşya alacaksınız ama maaşınız ortada ve bununla bir seferde buz dolabı, yada çamaşır makinesi alabilme şansınız yok. Doğal olarak da kredi kartınızın taksit özelliğinden yararlanarak, ufak ödemeler ile anında beyaz eşyanıza kavuşabiliyorsunuz. İşte asıl kullanım amacını ve maksatını unutup ciklet, çikolata, çerez, sigara vb. ürünlerde bile kullananlar var. Haliyle yanlış kullanım bilinci var. Şimdi maddeler halinde kredi kartı bininci oluşturmaya çalışalım

NEDEN KREDİ NOTUM DÜŞÜK? NEDENİ KARTINIZ OLABİLİR Mİ?

Benim 4 tane kredi kartım vardı. hepsinin de ortalaması 10 bin lira rahat vardı. Haliyle toplam limitim 40.000 TL idi. Bende övünüp duruyordum. Ama bu övünülecek bir durum değilmiş. Çünkü bankalar böylesi kullanıma hazır bir kredi kartı kullanım limiti ayırınca ben ciddi manada riskli bir duruma düşmüşüm. Findeks’te benim bu durumumu görünce kredi notumu hemen düşürmüş. Bu sayede kredi alamayacağım ve daha da riskli duruma düşmeyeceğim diye. Fazla kredi kartı her zaman zarar ifade eder.

FAZLA HARCAMA VE UZUN SÜRE BORÇLU KALMA

Fazladan kredi kartınız olunca maalesef ki sınırınız da bilemiyorsunuz. Durmadan saçma sapan harcamalar yapıyorsunuz. Yanlış anlamayın. Çünkü kendimden biliyorum. 3 yıl boyunca nefes alamadım. Fazla mesaiye ve ek işe bile çıktım. Para yetişmiyor. En sonunda da yalan söylemeyeyim ama kara listeye girmemek için, aracımı sattım. Cepte fazla duran kredi kartlarının zararlarından birisi de sınırınızı koyamamaktır.

TEK KREDİ KARTI VE LİMİT BELİRLEME

Benim sizlere tavsiyem, kredi kartınızı teke indirin. Hatta limitini de aylık ödeyebileceğiniz seviyelere çekin. Ben öyle yaptım. Şimdi her ay kredi kartlarının borçlarını hiç aksatmadan rahatça ödeyebiliyorum. Yeri geliyor taksit özelliklerinden yararlanıyorum, yeri geliyor bedava alışverişlerinden. Ayrıca ücretsiz bir sürü imkan da hemen sunuluyor. Bankalar böyle müşterilerin peşini bırakmak istemiyor. kredi notum da ayıptır söylemesi 1.900 puan. yani çok iyi ve Türkiye ortalamasının üstünde.

KART BİLİNCİ

Kredi kartları en büyük harcama yardımcılarıdır. modernlik ve rahatlık demektir. İhtiyacınız olduğunda ertelemezsiniz. Kartınız sayesinde anında temin edersiniz. Ödemesini de ay sonunda yaparsınız. Peşin satın alır ve ekstre döneminizde ödersiniz. Cebinizde fazladan para taşımak zorunda ve durumunda da kalmazsınız. VISA ve MASTER amblemleri vardır ve dünyanın bir çok yerinde kredi kartlarınız geçmektedir. Acil para sıkıntınızda, nakit avans özelliğini de kullanabilirsiniz. Kredi kartlarının onlarca fırsat ve imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Ayrıca başta taksit ve bonus kazanma özellikleri dışında bir sürü özelliklerinden de faydalanırsınız. Kredi kartları ekonomimize de destek olmaktadır. Ekonominin büyümesine destek olmaktadır. İş imkanı sağlar. Enflasyonun düşüşüne de katkı sağlar. Kayıt dışı para dolaşımının da önüne geçiyor. Ha birde sizlere aylık ekstre sunuyor ve paranızı nerelere harcamışsınız madde madde görebiliyorsunuz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.