16 Nisan 2017 Referandumdan Önce Kredi Çekmek Avantajlı Mıdır?

16 Nisan 2017 Referandumdan Önce Kredi Çekmek Avantajlı Mıdır?- Acilkrediler.com’un saygıdeğer okurları,bugün sizler için özel bir ekonomi haberi hazırladım. Yazının başında belirtmeme gereken bir durum var. O da buradaki yayınlayacağım açıklamalar tamamen benim kendi kişisel görüşümdür. Evde çoluk çocuk sıkıldık. Kış vakti, dışarı zaten çıkamıyorsun. Tek bir odada, sobanın etrafından yaptığın tek aktivite kestane pişirmek 🙂

İHTİYACIMIZ İÇİN KREDİ ÇEKMEMİZ GEREKİYOR

Tabi artık can sıkıntısı boğazımıza kadar geldi. Ama bu durumdan halimizden şükretmiyoruz anlamı çıkmasın lütfen. İyi kötü geçinip gidiyoruz. Sağ olsun sıkıştığımızda yardımımıza koşan birde patronumuz var. Bahar ayıda geldi. Mangallar çıkmaya başladı. Hani bir 2. el oto alsak da hiç olmazsa hafta sonra bir aktivite yapmış olsak diye düşündük eşimizle. Tabi burada ekonomi yazarlığı yaptığımızdan, en doğru kararı vermek gerekiyordu.

BANKA KREDİ FAİZ ORANLARI ARASINDAKİ UÇURUMA DİKKAT

Kredi çekeceğiz. Bunda hem fikiriz. Hemen kolları sıvazladık ve bankaları inceledik. Şuan için en yüksek kredi faizini veren bir banka var. oda %1,99 ile. Referandum öncesinde ise en uygun faiz oranı ise %1,16 olarak karşımıza çıktığına şahit olduk. Yalnız %11 faizli bazı özel meslek kredi kampanyaları var. Bu kampanyalardan söz etmiyorum. Çünkü doktor değilim. Yada emekli maaşım olmadığından taşıyamıyorum. Şuan için en uygun faiz oranı %1,16

SADECE FAİZ ORANLARINA BAKIP ALDANMAYIN

Dolayısıyla düşük faiz ile yüksek faizi 10 bin lira için incelediğim de 4 bin lira gibi bir faizin arttığına şahit oldum. Bu faiz oranı dağlar kadar. Kendimize göre 2 -3 banka belirledik. Şimdide ek giderleri incelemeye sıra geldi. Sakın ola ki sadece faize kanmayın. Çünkü bazı bankalar işin çakallığını öğrenmiş. Ek giderleri yüksek gösterip, faizi düşürüyor. Dolayısıyla bu hesap ile daha da zararlı çıkıyor insan. Ek giderleri de hesapladı ve iki bankanın eşit olduğunu gördük.

ALTERNATİFLER VE KREDİ NOTU

Şimdi elimiz de 2 alternatif var. Bu da çok iyi bir şey. Hem A planımız, hemde B planımız var. Bir banka yamuk çizerse diğerini değerlendirebiliriz. Yani bu konuda direkt oalrak atlama gibi bir niyetimiz yok. Birde kredi notuma baktım. Çok iyiymiş. Türkiye ortalamasının üzerinde ve en yüksek puan 1900. Bankalar bu rakamı gördükleri zaman hemen atlarlar. Kredi notunun iyi olması işlerimin de iyi olması anlamına geldiğinden, bankalar nasıl olsa bu ödemesini aksatmaz deyip, kredi veriyorlar.

KREDİ ÇEKME İŞİNİ REFERANDUMDAN SONRASINA MI BIRAKSAK?

Kredi çekmeye kararlıyız ama gel gör ki, önümüzde de bir referandum süreci var. Bu ülkemizin geleceği ve bizlerin hayatı için çok önemli bir durum. Şuan için faiz oranları %1,16’ya kadar düşmüş durumda. Yalnız Referandumun sonucu ne olacak? tam olarak kestiremiyoruz. Haliyle gelecek sonuçlara göre faiz oranlarında da mutlak oranda bir değişiklik olacak. Karşımıza 3 seçenek çıkıyor. Ya şimdi sular durgunken %1,16 dan kredimizi çekeceğiz.

Ya referandumu bekleyecek. Gelişmeler olumlu sonuçlanırsa daha da düşük faizli kredi alabileceğiz. Yok durumlar sarpa sarar ve kötü giderse de kredi faiz oranları artacak. Birde ekonomi bozulursa referandumdan önce çektiğimiz kredileri ödemede sıkıntı yaşama gibi bir durumla da karşı karşıya kalabiliriz. Ben olanları tüm ihtimalleri ile gözler önüne sunmaya çalışıyorum. Tabi karar verme noktasında kesinlikle şöyle yapın yada bu şekilde davranın demiyorum.

Şu önemli hususu da belirtmemde fayda var. Bankaların faiz oranları giderek yükseliyor. Bu çok önemli bir tespittir. 3 ay önce kredi çekmiş olsaydım faiz oranları %1,11’e kadar düşmüştü. 2 ay önce faiz oranlarının %1,14 olduğunu söyleyebilirdim. Yada Daha 1 ay önce faiz oranı %1,16 olan bir bankanın bugün %1,19 faiz sunduğunu da görebiliyorum. Ben işimi şansa bırakmak istemedim ve kredimi çektim. Bu sayede belki 2. el bir araba alabilirim diye.

Kredi Çekemiyorum Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

16 Nisan 2017 Referandumda Seçmen Kaydı Sorgulama

 

“16 Nisan 2017 Referandumdan Önce Kredi Çekmek Avantajlı Mıdır?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.