Düşük Kredi Notunu Artırmanın En Basit Yolu

Findeks kredi notu artırma, yükseltme, düşük kredi notu nasıl artırılır? – Bu yazımda kredi notu düşük olan okurlarımızı ele alacağım. Sonrasında da çok özel bir tüyo vereceğim. Kredi notu yüz binlerce hatta milyonlarca vatandaşın en büyük korkulu rüyası. Tabi burada çok riskli durumda olanları dahil etmiyorum. Bu grupta olanların büyük bir çoğunluğu 0 ile 799 arasında bir puana sahip oluyor. Ayrıca da yasal takibe takılarak kara listeye girenlerde burada. Dolayısıyla da bu grubu yazımızın dışında tutuyorum.

KREDİ ALIRKEN YERİNE GETİRMENİZ GEREKEN 3 ÖNEMLİ HUSUS

Orta risk grubundakiler ve az risk grubundakiler bu yazıdan oldukça fazla istifade edecektir. Bankalar kredi vermeden önce gelir belgenizi sorguluyorlar. Aylık gelir belgenizi sunmanız gerekir. Ayrıca kredi sicilinizin de bozuk olmaması gerekir. Bunun dışında kredi notuna bakılır. Bu nota göre ya istediğiniz krediye kavuşursunuz, ya çok düşük limitli kredi verirler, yada hiç kredi alamazsınız. Hatta bankaların bir çoğu artık yüksek kredi notuna düşük faiz verirken, düşük kredi notuna yüksek faiz sunmaya başladılar.

FİNDEKS ANLIK TAKİP YAPAR

Herkesin kredi notunu, Findeks tutmaktadır. Findeks sizi adeta bir casus gibi takip eder. Banka hesabınız yada kredi kartınız var ise artık sizlerde findeks’in takip ettikleri arasındasınız. Diyelim ki, akşam saat 22.00’da kartınız ile bir alışveriş yaptınız. Findeks hemen bunu takip eder. Sonrasında ise aylık ödemelerinizi izler. Kart borcunuzu zamanında ödediniz mi, bu sizin yararınıza dır. Yada kredi borcunuzu. Zaten findeks’e göre; bankacılık ürününü kullanmanız ve borcunuzu da ödeme alışkanlığı kazanarak zamanında yapmanız esastır.

Örneğin ek hesaptan 200 Lirayı 1 haftalık çektiniz. Ardından bu borcun geri ödemesini de zamanında yaptınız. O halde kredi notunuz artışa geçecek demektir. Aynı şekilde kredi kartı borçlarınızı 5 aydır belirtilen günlerde ödemeniz findeks’in politikasına uygun bir davranıştır. Hem borcunuzu ödüyorsunuz, hemde bunu alışkanlık haline getirmişsiniz.

DÜŞÜK LİMİTLİ KREDİ

Kredi notu sizin bankalar ile olan hal ve davranışlarınıza göre sürekli değişkenlik gösteren bir yapıdadır. Diyelim ki Kredi notunuz 1.200. Bir kaç yere küçüklü büyüklü borcunuz var. Bankaya gittiğinizde size istediğiniz kredi limitinin çok altında bir kredi teklif ettiler. İşte bu sizin için çıkış yolu ve anahtar olacaktır. Bankalar orta riskli ve az riskli gruplara genelde daha düşük limitli kredi verirler. Bir çok kimse de; ne yapayım bu parayı deyip, almadan çıkar giderler. Aslında bu yanlış bir harekettir.

ALTIN TAVSİYE

Sizin de kredi notunuz düşük ise o halde, küçük limitli bir kredi alın. Örneğin 1.000 TL veya 2.000 TL gibi. Bu tutarı da aylık ufak taksitlere bölün. 50 – 100 lira arasında yapabilirsiniz. Burada maksat, aylık ödemeleri küçük olduğundan sizi etkilemez. Sizde her ay kredi borcunuzu zamanında ödersiniz. Yukarıda da belirttiğim gibi, bankacılık ürünü kullandınız ve borcunuzu düzenli bir ödeme periyotuna bindirdiniz. 3 ay yada 5 ay kadar findeks sizi takip eder ve kredi notunuzu %30 oranında artırmaya gider.

KREDİ BORCUNUZU BİR ANDA KAPATIN

Kredi borcunuzu düzenli ödediğiniz zaman kredi notunuz zaten belirli bir ölçüde artıyor. Bu not artışı sizin işinize çok fazla yaramıyor ise, o halde Altın Vuruşu yapmanız gerekiyor. 3 Ay sonra kredi notunuz arttı mı? o halde almış olduğunuz krediyi bir anda kapatın. Zaten bin lira gibi ufak bir tutarlı krediyi formaliteden almıştınız. Hesabınızda duran bin lira ile bu borcunuzu kapatın. Findeks kredi aldığınızı görmüştü. Ardından aylık düzenli ödemelerinizi de gördüğünden notunuzu biraz arttırmıştı.

Şimdide borcunuzu bir anda kapattığını görünce, bu adam sağlam diyecektir ve tekrardan kredi alabilmenize olanak tanımak için kredi notunuzu artıracaktır. Unutmayın ilk kredi çektiğinizde kredi notunuz birazcık düşse de, yukarıda belirttiğim kesin tavsiyeme uyarsanız, notunuz da artacaktır. Tabi kimse bir anda notunun çok iyi olmasını beklemesin. 3 ay ile 5 ay arasında istediğiniz veriye ulaşabilirsiniz.

 

 

“Düşük Kredi Notunu Artırmanın En Basit Yolu” üzerine bir yorum

  1. ben çok uğraştım ama bir türlü kredi notumu yükseltemedim yardımcı olurmusunuz.

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.