Findeks Kredi Notuma Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim

Kredi notuma göre ne kadar kredi çekebilirim, Kredi notuna göre kredi limiti, Kredi skoru ve puanına göre kredi – Sevgili dostlarım tekrardan merhabalar diliyorum. Yine çok özel ve çok merak edilen bir konu ile karşınızdayım. 2014 Yılından itibaren Findeks kredi notu hayatımıza aktif olarak girdi. Tabi ilk girdiğinde hepimiz salladık. Aman bu ne saçmalık dedik. Daha sonra bir baktık ki, hayatımızın en önemli problemi ve meselesi haline gelivermiş. Özellikle kredi çekme meselesinde bile kredi notuna danışıldığından olayın vahametini anlamış olduk.

KREDİ NOTU NEDİR? NE İŞ YAPAR

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bazı ufak ayrıntıları açıklamak istiyorum. Bu sayede de aklımızda soru işareti kalmayacağına inanıyorum. Kredi Kayıt Bürosunu (KKB) 9 büyük banka kurdu. Findeks ise bu işletmenin yalnızca bir kolu. Banka hesabınız var ise, kredi kartı kullanıyorsanız, kredi ödüyorsanız ve diğer bankacılık ürünlerini de kullanıyorsanız; findeks sizi anlık takibe almış demektir. Kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödüyor musunuz? Ayrıca bunu da sürekli ödeme alışkanlığına dönüştürdünüz mü? inceler.

Burada amaç; Sık sık bankacılık ürünlerinden (kredi kartı, kredi, ek hesap, nakit avans vb.) kullanıp, bu borçlarınızı da zamanında ödemeniz gerektiğidir. Ayrıca ödeme alışkanlığı da çok önemlidir. Yani 2 ay öde, 3. ay geciktir yaparsanız olmaz. Kredi Notunu merak edenler, Kredi Notu Nasıl Sorgulanır Konulu yazımızı inceleyebilirler.

BANKALAR NEYE GÖRE KREDİ VERİYOR?

Bankalar kredi verirken 3 önemli kıstasa bakıyorlar. Bunlar bir biri ile ilintili ve bağlantılıdır. Alacağınız kredi limiti de işte bu hususların sonunda ortaya çıkacaktır. Peki bu maddeler nelerdir? Hızlıca açıklayalım isterseniz;

A) TEMİZ KREDİ SİCİLİ: Kredi alacak bir kişinin kredi istihbarat raporunun temiz çıkması gerekmektedir. Yani temiz bir kredi siciline sahip olması gerekir. Yasal sürece takılıp, kara listeye girenler en az 5 yıl boyunca kredi çekemez ve kullanamazlar. Dolayısıyla kredi siciliniz bozdurduğundan, kredi almanız mümkün değildir.

B) İYİ KREDİ NOTU: Kredi alacak olan kişilerin dikkat etmesi gerene bir diğer konu ise Kredi Notu mevzusudur. Kredi notu 0 ile 1900 puan aralığında değişmektedir. İyi bir kredi notu da 1500 den başlıyor. 0 ile 799 puan aralığındakilerin kredi çekme şansları pek yoktur. Orta riskli olanlardan (800 – 1299 puan) bazen teminat veya kefil istenmektedir. Az riskliler (1300 – 1499 puan) de bazen kredi limitine takılabilirler. Kredi alırlar ama istediklerinin biraz altında olabilir. 1500 ile 1699 arası iyi puan ve 1700 ile 1900 puan arası çok iyi puandır. Bu puanlara sahip olanlar rahatça kredi alabilirler.

GELİR BELGESİ: Bankaların kredi verirken baktığı son madde ise aylık düzenli bir gelirinizin olmasıdır. Ayrıca bu gelirlerin de belgelendirilebilmesi gerekmektedir. Yani bankaya ben aylık şu kadar para kazanıyorum. Al kardeşim sana da maaş bordrom veya ek gelir belgelerim demeniz gerekiyor. Bunu ispatlamalısınız.

KREDİ ALMA MANTIĞI VE KREDİ HESAPLAMA LİMİTLERİ

Yukarıda verdiğim 3 hususu yerine getiriyorsanız, o halde kredi alabilirsiniz. Peki bankalar nasıl kredi hesaplaması yapıyor? Sizin bankaya sunduğunuz aylık gelirin yarısını alıyorlar. Örneğin 2.000 TL geliriniz var. Bunun %50’si yani yarısı 1.000 TL olacaktır. Elde edilen tutar, sizin bir ay içerisinde ödeyeceğiniz maksimum kredi taksit tutarını verecektir. 12 Ay vade ile kredi çekecek olursanız; 1.000 TL X 12 Ay = 12.000 TL yapacaktır. Bu tutarın 11 bine yanın tutarı elinize geçer. 1.000 TL de faiz ödersiniz.

48 Ay vade ile kredi çekecek olursanız; 1.000 TL X 48 Ay = 48.000 TL yapacaktır. Bu tutarın 37 bine yanın tutarı elinize geçer. 11.000 TL de faiz ödersiniz.

KREDİ NOTUMA GÖRE NE KADAR KREDİ ALABİLİRİM?

Aslında bu sorunun cevabını demin yukarıda vermiş olduk. Sizlerde kendi maaşınıza göre ne kadar kredi alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Yalnız ufak bir iki detayı da atlamamak gerekiyor. Findeks sizin her anınızı kaydettiğinden, Aylık gelir ve giderleriniz de 3 aşağı beş yukarı büyük bir doğrulukla kestirir. Diyelim ki daha önceden bir kredi çektiniz ve her ay 500 TL ödeme yapıyorsunuz. Buna göre 1.000 TL maksimum ödeme yapma imkanınız dan 500 TL çıkarılır.

1.000 TL – 500 TL = 500 TL. Dolayısıyla 12 Ay vade ile kredi çekecekseniz toplam 6.000 TL kredi ödeyebilirsiniz. Sanırsam şimdi ne demek istediğimi anlayabildiniz. Kredi notunuz iyiyse ve borcunuz yok ise ayık gelirinizin yarısı, en yüksek kredi taksit tutarınızı veriyor. Ek giderleriniz var ise, bunlar hesaplamadan çıkartılır. Zaten Findeks Kredi notunuzu öğrendiğinizde sizlere ne kadar kredi alabileceğiniz bilgisi verilecektir.

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.