İkinci Defa Kredi Almak Mümkün Mü ? Kredi Çekebilir miyim ?

2. defa kredi, ikinci kredi çekebilirmiyim?, ikinci kredi nasıl alınır?, Maaşıma göre ikinci kredi alabilir miyim? – Hepimizin bankaya borcu var. Kredi ile iş kurmaya, kredi ile evlenmeye, kredi ile araba almaya, kredi ile ev almaya alışmış bir milletiz. İşin açıkçası bunda bizim de bir suçumuz yok. Şartlar bunu gerektiriyor. Elde avuçta olmayınca kredi tek çare oluyor. Ama bazı zamanlarda ise bir krediden sonra yenisi çekme durumun da kalabiliyoruz. Bir okurumuz şöyle bir soru yöneltmiş;

İKİNCİ KREDİ ALABİLİR MİYİM?

KEMAL BEY: “BEN ÖDEMEKTE OLDUĞUM 10 TL (10.000 TL) KIREDİMİ DÜZENLİ ÖDEMEKTEYİM YALNIZ BENİM ACİL 8 .VEYA 9BİN İHTİYACIM VAR. BEN KIREDİ ALABİLİR MİYİM? ACİLDE PARAYA İHTİYACIM VAR BANA YARDIMCI OLUMUSUNUZ? ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER SAYGILAR….”

ACİLKREDİLER.COM: Merhabalar Kemal Bey ve sizin durumunuzda olan diğer okurlarımız, Öyle sanıyorum ki böylesi detaylı bir cevap beklemiyordunuz. Toplumumuzun genelinde çok fazla merak edilen soruların başında da ikinci kredi çekebilir miyim? geliyor. Doğal olarak bu soruya özel bir yazı ile karşılık vermek istedik. Herkesin borcu var ama hayat şartları işte ikinciyi de yapmaya zorluyor. Haydi şimdi bu soruyu cevaplandıralım.

KREDİ ALMAK İSTİYORSANIZ 3 ÖNEMLİ ŞARTI TAŞIMALISINIZ

Kredi almak isteyenlerin öncelikle bankaya gelir belgesini sunması gerekmektedir. Kimisi Maaş bordrosunu sunar, kimisi vergi levhasını, kimisi de kira gelirlerini. Gelirini belgelendiremeyenlerin kredisi hesaplanamaz. Bir diğer şart ise kredi notunuzdur. Kredi notu çok düşük ve riskli olanlar kredi alamıyorlar. Kredi notu ortalarda olanlar biraz daha düşük limit ve yüksek faiz ile kredi alabiliyorken, kredi notu çok iyi olanlar ise düşük faizli kredi alabiliyorlar.

Bu açıdan kredi çekmeye gitmeden önce kredi notunuzu öğrenin. Düşükse ona göre hamleler yaparak bir kaç ayda yükseltin. Kredi Notu Nasıl Sorgulanır? Konulu yazımıza BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz. Üçüncü olarak dikkat etmeniz gereken konu ise Kredi Sicilinizdir. Kredi siciliniz temiz ise kredi çekmeniz de bir sıkıntı olmayacaktır.

KREDİ HESAPLAMASI NASIL YAPILMAKTADIR?

Kredi hesaplaması yapıldığı zaman sizin bankaya sunmuş olduğunuz gelir belgenize yada gelir belgelerinize bakılmaktadır. Diyelim ki maaş bordrosu sundunuz. Banka görevlileri aylık 3.000 TL kredi aldığınızı gördü. Şimdi sizin aylık ödeyebileceğiniz maksimum kredi taksit tutarını hesaplamak için maaşınızın yarısını alırlar. (Kimi banka maaşınızın %60’ını da alabilir.) 3.000 TL’nin %50’si 1.500 Liradır. Siz bir ayda en fazla 1.500 lira ödeyebilirsiniz.

48 ay vade ile kredi aldığınızı düşünelim. Buna göre 1.500 TL X 48 Ay = 72.000 TL yapacaktır. Bu tutar maksimum ödeyebileceğiniz miktardır. Bakınız alabileceğiniz demiyorum, ödeyebileceğiniz miktardır. Sizin cebinize ortalama en fazla 53 bin lira kadar bir para girer. Ortalama 19 Bin lira kadarda kredi faizi öderdiniz. Şimdi bu hesaba göre herkes ödeyebileceği maksimum kredi tutarını bulabilir.

İKİNCİ KREDİ ALABİLİR MİYİM?

Yukarıdaki vatandaşın 48 ay boyunca ödeyebileceği maksimum kredi tutarı 72 bin liraydı. Diyelim ki bu arkadaş, faizi ile birlikte 30 bin lira kredi ödüyor olsun. Şimdi ikinci krediyi de alabilir miyim? diye soruyor. 72 bin liradan 30 bini çıkardığımızda 42 bin lira gibi ödeme gücünüz kalıyor. Doğal olarak da bu tutarı isterseniz 3, seferde alın, isterseniz de 4 seferde. Sizin böyle bir hakkınız var. Anlayacağınız ikinci hatta 3 ve 4. kredi çekebilmenize olanak tanıyan şey sizin gelir belgenizdir.

ACİLKREDİLER.COM: Bu açıdan özellikle ek gelirleriniz var ise bunları bankaya sunmanız, kredi limitinizi artıracaktır. Ayrıca evde çalışan başka fertler var ise onların da maaş bordrosunu sunarak kredi limitinizi artırabilirsiniz. Kemal Bey, durumunuzu tam olarak bilmediğimizden genel bir yazı ile size ve diğer tüm okurlarımıza seslendik. Sizlerde gelirinize ve giderlerinize göre kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.