İmar Affı Başvurusu İçin Bilmeniz Gerekenler

Mevcut hükümet tarafindan yaklaşık bir yıllık bir çalışmanın ardindan hazirlanan, kimine göre imar barışı, kimine göre imar affı, devletin yetkili organlarına göre vatandaş ile devletin helallesmesi olarak adlandırılan yeni projeye ilgi büyük. Öyle ki son rakamlara göre 2 milyon kişi başvuru söz konusu. Benim anladığım mevcut imar mevzuatina aykırı daha önceden yapılmış yapılari, kayıt altına alınması ve özellikle kentsel dönüşüm sürecinde de daha verimli calismalarin yapilmasini sağlamak.

Tabi burda aklınıza bu işi ranta çevirmek isteyen, bir iki ayda inşaat yapıp bu imar barışı projesinden faydalanmak isteyen cakallar olacağı gelebilir. Hükümetin yetkili organları bunu da düşünse gerek, böyle bir durumla karşılaşmamak için, ellerinde önceden çekilmiş uydu fotoğrafları olduğunu belirtiyorlar. Şimdi birazda ayrıntılara bakalim. Öncelikle mevcut düzenleme 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılmış mevzuata aykırı yapıları kapsıyor. Istanbul ‘un boğaz ve bazı tarihi bölgeleri ile, başkasına ait arsa üzerine yapılmış yerler ve devlet arazisine yapılmış sosyal faaliyet için yapılmış yapılar kapsam dışında kalıyor.

Mevcut yapılara kat irtifaki ve kat mülkiyeti almak için, yapının bulunduğu alanda varsa yol, yeşil alan ve park işgalinden çıkmak ve maliklerin tamaminin anlaşması durumunda verilebilecek. Böylece kat irtifaki ve kat mulkiyeti bulunan yapılar yasallastigi için alım satımı resmi olarak yapilabilecek ve banka kredi ve ipotek durumlarinda bu yapılar degerlendirilebilecek. Hazine üzerinde bulunan normal yapılar ise rayiç bedeli ödemek sartiyla resmiyete kavuşacak.

Vatandaş Imar Barışına Nasil Başvuracak? Öncelikle şahis kendi isteği ve kendi beyanı üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bünyesinde ilgili kuruluşlara ve E-devlet üzerinden başvuruda bulunup takip edebileceklerdir. İmar Barışına Son Başvuru Tarihi ne zaman? 31.10.2018 tarihine kadar başvuruda bulunulabilir.

Yapı Kayıt Belgesi Bedeli

Konutlarda yüzde 3, ticarethanelerden yüzde 5 olacak şekilde arsa emlak değeri ile yapının yaklaşık maliyeti üzerinden bedel ödenecektir. Bu hesaplanan bedel ise 31.12.2018 tarihine kadar yatırılacak. İlgili yazımızın sosyal medya mevralarında yayınlanması için küçük bir adım atabilir misiniz ? Bu af ile ilgili haberi olması gereken insanlara yardımcı olmak adına lütfen paylaşın olur mu ?

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.