Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Notum Yanlış Nasıl İtiraz Edebilirim?

Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Findeks Kredi Notum Yanlış Nasıl İtiraz Edebilirim? – Sizlerde bu konuyu okuyorsanız çok büyük ihtimalle, kredi sicili mağdurlarındansınız. Aslında bir yazıya iki ayrı konuyu sığdırmaya çalıştım. Bu açıdan da çok değerli ve bilgi dolu bir yazı oldu. Lakin öyle milletin yaptığı gibi uzun konuşmalar yaparak, sonunda da hiç bir şey anlatmadan konuyu bitirmeyeceğim. Anlaşılır bir dille nokta atışlar yaparak konuyu herkesin idrak edebilmesini sağlayacağım. Dilerseniz başlayalım.

KREDİ SİCİLİ NASIL BOZULUR?

Öncelikle kredi sicilimizi bozan asıl etmenler nelerdir? bunları açıklamaya çalışalım. Banka ile ilişkisi olan, (hesabı, kredi kartı, kredi kartı, çek, senet gibi) herkesin temiz yada kötü bir kredi sicili vardır. Bankalar da bu kredi sicilinize göre sizlere muamele gösteriyor. Peki kredi sicili nasıl bozuluyor? Gerek kredi kartı, gerek kredi, gerekse de çek borçlarınızı 3 ay ödemediğinizden, takibe takılırsınız. Banka avukatı sizler için yasal işlemleri başlatır. Bu süre zarfında gerek icra, herekse de haciz işlemleri ile karşı karşıya kalırsınız.

KREDİ SİCİLİ NASIL TEMİZLENİR?

En sonunda da kara listeye girersiniz. Zaten kara liste ile birlikte kredi sicilinizde bozulmuş olur. Eğer şanslıysanız 5 yıl boyunca isminiz kara listede kalır. Bu süre zarfında borçlarınızı ödemeniz gerekir. Ayrıca en az 5 yıl boyunca hiç bir bankadan kredi kartı alamayacağınız gibi, kredi de alamazsınız. Burada yapmanız gereken asıl şey bankaya bir an önce borcunuzu ödemektir. Zira bankalarda bazen 2 yıl gibi bir süre baz alınabiliyor. Borcunuzu kapattıktan sonra banka ile çok sıkı bir ilişkiye girersiniz.

Günlük işlemler yaparsınız. Bu sayede bankanın tekrardan güvenini sağlarsınız. Sıkıntıya düştüğünüz bankada ancak bu şekilde kredi vermeye razı olabilir. Lakin normal sürenin yine de 5 yıl olduğunu belirtelim. Kara listeden çıktıktan sonra da en az 1 yıl kadar kredi notunuzu artırmakla uğraşırsınız. Ancak bundan sonra kredi alabilirsiniz. Ha birde eğer Meclisten Kredi Sicil Affı çıkarılırsa da yararlanabilir ve kredi sicilinizi temizletebilirsiniz.

KREDİ SİCİLİNİ HANGİ KURUM TUTUYOR?

Kredi sicilinizi eskiden T.C. Merkez Bankası tutuyordu. Lakin bu yetkisini Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezine devretti. Bu merkeze bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından bilgiler anında gider. TBB Risk Merkezinde ise sizin ile alakalı tüm bilgiler bir araya getirilir ve yine tüm üyeleri ile paylaşılır. Bu üyelere; Bankalar, Factoringler, İkrazatçılar, Kredi Kayıt Bürosu örnek olarak gösterilebilir. Dolayısıyla kredi siciliniz ile ilgili herhangi bir itirazınız var ise buraya yapabilirsiniz. Ayrıca risk raporunuzu da belirli periyotlar ile alabilirsiniz.

KREDİ NOTUM YANLIŞ. NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM?

Arkadaşlar kredi notunuzu hesaplayan kurum Kredi Kayıt Bürosudur. Bu kurum gerek TBB Risk merkezinden aldığı bilgilere göre, gerekse de ortağı olduğu bankalardan aldığı bilgilerinize göre kredi notunuzu hesaplar. Bu hesaplamayı yapması için de Findeks’i kurmuştur. Findeks sizin anlık olarak takip eder. Buna göre de sizlere bir kredi notu takdim eder. Borçlarında sıkıntı olanlar yani ödemeyenler yada geciktirenlerin kredi notu düşük olur. Ama benim hiç bir problemim yok diyorsanız, o halde kredi notunuz yanlış hesaplanmış olabilir.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞÜK OLUR?

Kredi sicilinizi bozdurup, kara listeye girmişseniz kredi notunuz düşük olacaktır. Üstelik en az 5 yıl süresince durum böyle olacaktır. Bankalar ile daha önce hiç bir bağınız olmadıysa, yani hesabınız, kredi kartınız, krediniz, nakit avans durumunuz vb. hiç bir ilişkiniz yoksa kredi notunuz 0 dır. Kredi notunuzun hesaplanması için dediğim şeyleri yapmalısınız. Kredi borcunuzu yada kredi kartı borcunuzu düzensiz ödüyorsanız kredi notunuz yine düşük olur. Findeks’te borcu düzenli ödeme alışkanlığı ile yapmalısınız.  

Bankacılık iş ve işlemlerini ayda yılda bir kullanıyorsanız, kredi notunuz düşük olacaktır. Kredi kartı sayısı fazla ise bunlarda kredi notunuzu düşürecektir. Diyelim ki findeks’in sizlere ayırdığı limit 50.000 TL. Ama o kadar çok kartınız var ki, bunların toplam limiti 50.000 TL. Anlayacağınız siz limitinizi doldurmuşsunuz ve riskli bir kişisiniz. Kredi notunuz da düşük olacaktır. Piyasaya çok fazla kredi borcunuz varsa da kredi notunuz düşük olacaktır. Borcunuzu kapattıkça notunuz artacaktır. Bankalardan sürekli ret yanıtı almak ta kredi notunu düşürücü etki yapacaktır. 

KKB KREDİ NOTU İTİRAZI

Yukarıda saydığınız hiç madde bana uymuyor. Bende sıkıntı yok. Diyorsanız o halde Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) itiraz edebilirsiniz. Çünkü findeks KKB’ye bağlıdır. Sizlerde şu link http://www.kkb.com.tr/risk-raporu.aspx aracılığı ile itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz. Açılacak olan sayfada Risk Raporu İtiraz Girişi Bölümünü tıklamanız gerekiyor. Burada istenilen bilgileri giriyorsunuz. Daha doğrusu findeks’ten aldığınız risk raporunuza itiraz ettiğinize göre buradaki referans numarası yazılıyor. Ayrıca itiraz başvuru sorgulamasını da yine aynı sayfadan yapabiliyorsunuz.

 

“Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Notum Yanlış Nasıl İtiraz Edebilirim?” üzerine bir yorum

  1. krdinoıumu yüyysetmek bankaların kırdevrmesı gerekır hangı bankaya başvursam olumsuz yanıt alıyormm ben bankalarla calışmak istyorum yoksa krde notu nasıl yüyselır bunu cevabını bana söylermisiniz

    Cevapla

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.