Vakıfbank İle Kara Liste Sorgulama TBB Risk Merkezi Risk ve Çek Raporu

Vakıfbank Kredi Sicili Sorgulama, TBB Risk Merkezi Risk Raporu Sorgulama, Kara listede miyim? – Kara liste ve kredi sicili hakkında onlarca soru geliyor. En fazla gelen soruların başında ise kara listede miyim? Nasıl Sorgularım? sorusu ağırlıklı. Bizlerde önceki yazılarımızda kara listenin nasıl ve ne şekilde sorgulanacağını belirtmiştik. Ama gel gör ki gelişmelerden bi haber bazı kredi siteleri vatandaşa yanlış yönlendirmelerde bulunuyor. Vatandaşta kredi sicili sorgulama işlemini yapamıyor.

KARA LİSTE SORGULAMASI ARTIK T.C. MERKEZ BANKASINDAN YAPILMIYOR!!!

Daha önce kara liste sorgulaması için merkez bankasına dilekçe ile başvuru yapılıyordu. Bunun ardından da 2 -3 hafta içerisinde elinize imzalı ve mühürlü bir belge gönderiliyordu. Durumun halen böyle olduğunu zanneden sitelerde, maalesef ki vatandaşı halen merkez bankasına yönlendiriyor. Bu yanlış ve zaman kaybı. Dilerseniz şimdide kara listenin yeni adını ve sorgulama adresini belirtelim.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ RİSK MERKEZİ RİSK RAPORU

Kara Liste sorgulama işlemini T.C. Merkez Bankası, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne (TBB Risk Merkezi) devretti. Artık sorgulamalar bu adresten yapılıyor. Ayrıca artık kara liste adını Risk Raporu diye değiştirdi. Bankalar ve diğer finans kuruluşları ile münasebeti olan herkesin bilgisi TBB Risk Merkezine gönderiliyor. Risk merkezi de herkesin risk raporunu hazırlıyor. Bu risk raporunda kiminin yüzü gülüyor, kiminin de suratı yere düşüyor. bankacılık adına ne var, ne yoksa tüm bilgileriniz bu raporda yer alıyor.

Çek bilgilerinizden tutunda, senetlerinize, oradan da kredilerinize kadar tüm bilgileriniz. Dolayısıyla da artık ortaklıklar kurulduğu zaman bile karşılıklı risk raporunu görmek istiyorlar. Böylece bir birlerine güven telkin etmiş oluyorlar. Sadece kara listedekiler yada, merak edenler sorgulama yapmıyor. Her ay düzenli ve belirli aralıklar ile sorgulama yapmak isteyen bir sürü şirkette var. Risk Merkezi raporunuzu, TBB’den yada izin verdiği bankalardan alabiliyorsunuz. Bugün de vakıfbank ile nasıl kredi bu raporu alabileceğinizi anlatacağız.

VAKIFBANK İLE TBB RİSK MERKEZİ RAPORU ALMA

TBB risk merkezi üye iş yerleri ile sizlerin bilgisini paylaşıyor ve bu şekilde kredi alıp alamayacağınız sizlere bildiriliyor. TBB Risk Merkezinin raporu bir çok yerde kullanılıyor. En kolay rapor alma yollarından birisi de yetkili bankaları tercih etmektir. Bu bankalardan birisi de Vakıfbank’dır. Siz veya yetki verdiğiniz daha doğrusu vekalet verdiğiniz kişi vakıfbank’dan risk raporunuzu alabilir. Peki bu rapor nasıl alınmaktadır? Şimdide bu soruyu hızlıca anlatalım. Öncelikle riskmerkezi.org/tr linkini kullanarak risk merkezine giriş yapın.

Ardından sayfanın orta ve üst tarafında bulunan risk merkezi raporu bölümünden, rapor başvurusunu seçerek açılan sayfada formu doldurun. İmzalayın ve çıktısını alın. Bu çıktı ile birlikte Vakıfbank’a uğrayın. Vakıfbank’da yetkilinin yanına gidip müracaatınızı yapın. Ardından belirtilen cüzi miktar hizmet bedelini gişeden yatırın. En sonunda da TBB Risk Merkezi Raporunuza Kavuşun.

TBB RİSK RAPORUNDA NELER VAR?
  • TBB Risk Merkezi Raporunda 2006 yılından buna tüm kredi ve kredi kartı bilgileriniz var.
  • TBB Risk Merkezi Raporunda yasal olarak takibe takılmış tüm kredi ve kredi kartı bilgileriniz var.
  • TBB 5 yıl geriye dönük olarak 2.000 TL ve üstündeki protestolu senetlerinize ait bilgileriniz var.
  • TBB 5 yıl geriye dönük olarak karşılıksız çekleriniz ve zamanında ödediğiniz çeklerinize ait bilgileriniz var.

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.