Çok Heyecanlıyım İlk Defa Kredi Çekicem, Hesaplı Krediyi Nasıl Alırım ?

İlk defa kredi başvurusu, ilk defa kredi kullanımı, ilk defa kredi çekmek istiyorum İlk defa kredi alacakların dikkat etmesi gerekenler – Adım Ahmet. Üniversite hayatım öyle yada böyle bitti. Hemen askerliğe de başvurdum. Kısa dönem 6 ay yaptım. Askerlikten sonra Allah yüzümüze güldü ve 1 ay geçmeden güzel bir işe girdim. Olan var olmayan var ama 4 bin lira maaşım var. Şükür iyi bir rakam. Banka kredi kartı falan kullanıyorum ama şimdi kredi çekmek gerekiyor.

Çünkü Sevdiğim kızı da buldum. Kendimce biraz birikmişim var. Ailemde destek oldu. Evimizi dayayıp döşeyeceğiz. Düğün masrafı ve birde Balayı masrafı olacak. Haliyle kredi çekeceğim. Yalnız bir sıkıntı var. Daha önce kredi çekmedim. Bu konuda bana biraz yardımcı olur ve yol gösterirseniz fazlasıyla memnun kalırım.

SİZLERE YARDIM ETMEK İÇİN BURADAYIM

Sevgili Ahmet ve senin gibi olup da çeşitli nedenlerden dolayı ilk defa kredi çekmek durumunda kalan diğer okurlarımız, sorununuzu çok iyi anladığımı belirtmek istiyorum. Sizlere de bu konuda yardımcı olmak istiyorum. Zira piyasada öyle çakallar var ki, bilemezsiniz. Diyelim ki bir banka 5 bin lira için 2 bin lira faiz isterken, bir diğeri 3.500 lira faiz isteyebiliyor. aradaki farka bakın. Derin bir nefes alın. Sizlere yardım etmek için buradayım. Yapmanız gereken tek şey; yazımızı sonuna kadar okumanız.

KREDİ NOTU 1. ALTIN KURAL

Kredi notu çok önemlidir. Bankalar kredi notuna artık ilahi bir emirmiş gibi bakıyorlar. Ayrıca bir çoğu artık kredi notuna göre faiz oranı uyguluyor. Kredi notunuz ne kadar yüksekse O kadar düşük faizli kredi alabilirsiniz. Arzu ederseniz BURADAN Findek Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? konulu yazımıza ulaşabilirsiniz. Kredi notunuz az düşükse bunu artırabilir, bundan sonra kredi çekmeye gidersiniz. Kredi Notu Nasıl Artırılır? konulu yazımız için de BURAYI tıklayabilirsiniz.

Kredi notunuz ya sizin için yada bankalar için bir kozdur. Eğer sizin kredi skorunuz yüksek ise banka görevlisinin önüne sürersiniz. Düşük faiz alırsınız. Ama kredi puanınız düşükse bu defa banka görevlisi bunu koz olarak kullanır ve önünüze getirir. Bu sayede de Yüksek faizi çakar geçer.

GELİR BELGESİ 2. ALTIN KURAL

Gelir belgesi de kredi notu kadar önemlidir. çünkü kredi hesaplamasında sizin gelir durumunuza bakarlar. Gelirini belgelendiremeyenler kredi çekemez. Kredi hesaplaması yaparken de sizi maaşınızın %50’si alınır. Bulunan rakam aylık ödeme yapabileceğiniz maksimum tutarı size verir. 4 bin lira maaşınız mı var? O halde bir ayda en fazla 2.000 TL ödeyebilirsiniz.

SORUNSUZ KREDİ SİCİLİ 3. ALTIN KURAL

Sevgili dostlarımız, kredi çekmek isteyenlerin temiz bir de kredi sicilinin olması gerekir. Kara listeye girenler ve henüz orada olanlar kredi alamazlar. Bu konuda bankalar hassas. Eğer kara listede olan okurlarımız var ise 2017 Sicil Affı Hakkında Merak Edilenler konulu yazımıza bakabilirler.

EN DÜŞÜK FAİZ ORANINI BİZ VERİYORUZ DİYENE KANMAYIN

Kimi finans kuruluşları en düşük faiz oranı bizde tarzında kampanyalar yapıyorlar. Bu doğruda olabilir yanlış da. Çünkü bakıyorsun faiz oranı tamam düşük ama diğer giderleri yüksek. Hayat sigortası bir banka 50 liraya yaparken diğeri 350 lira istiyor. Alacağınız kredi türüne göre ekspertiz ücreti, kaskosu, konut sigortası, rehin ücreti, tahsis ücreti vb. Ne kadar ek gider var ise bunları da dikkate alarak değerlendirmeniz gerekiyor.

Bu konuda da yıllık maliyet oranı veya efektif yıllık faiz oranı size, kredinin gerçek faiz oranını verecektir. Yalnız bazen bu oranı verirken altta tahsis ücreti dahil değildir veya hayat sigortası dahil değildir diye not koyanlarda oluyor. Buna dikkat edin. Tek bankaya bağlanmayın. Sitemizden 10 bankayı incelemeniz 10 -15 dakikanızı almayacaktır.

KREDİ LİMİTİNİ ARTIRMA

Kredi limitinizi artırmak istiyorsanız, vade sayısını artırabilirsiniz. Ama benim size tavsiyem konut kredisini olabildiğince erken kapatmanız. Hatta mümkünse 60 ayı geçmemeli. Vade arttıkça uygulanan faizde artıyor. Bunun dışında kredi limitini artıracak olan hususlar ek gelir göstermedir. Kira geliriniz var ise bunu sunabilirsiniz. Ailede çalışanların da maaş bordrolarını da sunabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.