Emekliyim Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Çekebilirim? Kredi Hesaplama

Emekli maaşımın kaç katı kredi alabilirim? Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim?- Yine merak edilenleri sade, yalın ve özgün bir dille anlatmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda emekli okurlarımızın sorduğu bir soruya cevap vermek istiyoruz. Çünkü çok fazla merak konusu oluşturuyor. İstisnasız herkes kredi kullanıyor. Krediye ihtiyaç duymayan hiç bir kimse yok. Bunda da mecburuz. Ama emekliler daha da mecbur. Zira Ali amca çocuğunu evlendirecek.

HERKESİN MERAK ETTİĞİ O SORU?

Ayşe Teyze çeyiz düzecek, Mehmet Amca iş kuracak, Nebahat Abla eşyalarını yenileyecek, Hasan Dayı ev alacak, Ali Abi de araba alacak. Bunları say say bitmez. Lakin burada herkesin merak ettiği ufak bir soru var. o da; Ne kadar kredi alabilirim? Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? sorusudur. Kredi çekmeye yeltenen her insanın aklından bu soru geçmiştir. Bizlerde bu yazı ile sizlere merak ettiğiniz bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

KREDİ ÇEKME KOŞULLARI NELERDİR?

Değerli okurlarımız, yazımızın bu kısmında ufacık bir bilgilendirme mecburiyetinde hissediyoruz kendimizi. O da kredi çekmek için gerekli koşullar nelerdir? Uzun uzadıya saymayacağım. Kısaca belirteceğim ki sizlerde kolay bir şekilde anlayabilin diye. Öncelikle Kredi Notudur. Kredi notunuzun iyi ve üstünde olmalıdır. Yoksa çok riskli ise maaşınız 10 bin lira bile olsa kredi alamazsınız. Orta riskli is biraz daha düşük limitli kredi alırsınız. Bu açıdan iyi kredi notu her zaman işinize yarayacaktır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Sorgulanır ?

Kredi sicili bozuk olanlar kara listede oldukları için zaten kredi çekemezler. İstihbaratı bozuk ve riskli olanlar maalesef ki kredi alamazlar. En önemli koşullardan birisi ise Gelir belgesi şartıdır. Aylık sabit gelirim var. Alsana maaş bordromu yada hesap cüzdanımı. İspatlıyorum diyebilmeniz gerekiyor. Emeklilerin zaten gelirle ilgili bir sıkıntıları olmuyor. Devlet baba sağ olsun, her ay düzenli bir şekilde maaş yatırıyor.

MAAŞIMA GÖRE NE KADAR İHTİYAÇ KREDİSİ ALABİLİRİM?

Saygıdeğer okurlarımız, maaşınıza göre kredi hesaplamasından önce ilk etapta en fazla ne kadar kredi taksidi ödeyebilirsiniz bunu bulmak gerekiyor. Dolayısıyla da maaşınızın %60′ sizin ödeyebileceğiniz en fazla kredi taksidini verecektir. Kimi bankalar bunu %50 ile sınırlandırıyorlar. Diyelim ki maaşınız 2.000 TL. Buna göre maaşınızın %60’ı 1.200 TL yapacaktır. Bu rakam sizin ödeyebileceğiniz maksimum seviyeyi gösterecektir.

Şimdi 48 ay vade ile kredi çekeceğinizi var sayalım. 1.200 TL X 48 Ay = 57.600 TL yapacaktır. Bu sizin ödeyebileceğiniz maksimum kredi tutarıdır. Lakin bu rakamın hepsi sizin elinize geçmez. Çünkü bunun bir bölümü faiz olur. 16 bin lira faiz ödersiniz. Elinize de ortalama olarak 41.000 TL geçer. Artık sizlerde kendi maaşınıza göre kaç ay vade ile kredi almak istiyorsanız hesaplayabilirsiniz. Durum bu şekilde. Basit bir hesaplaması var.

MAAŞIMA GÖRE NE KADAR KONUR KREDİSİ ALABİLİRİM?

Şimdi sıra konut kredisine geldi. Şimdi burada bankaya sunabileceğiniz gelirler işinize yarayacaktır. Gelirinizin %50’si sizin mortgageye ödeyecek olan taksidinizi verecektir. Maaşınız 2.000 TL’isi değil mi? Bunu da belge ile bankaya sunduğunuza göre, aylık bankaya ödeyebileceğiniz maksimum rakam 1.000 TL dir. Yani maaşınızın yarısıdır. 120 Ay vade ile kredi çekerseniz en fazla 120 bin lira toplam kredi ödersiniz. Lakin bu paranın hepsi elinize geçmez.

EK GELİR SUNMA İLE KREDİ LİMİTİNİ ARTIRMA

70 bin lira kredi alırsınız ve 50 bin lira da faiz ödersiniz. Dolayısıyla bu rakam baka yaramaz diyorsanız, işte burada ek gelirleri devreye sokmanız gerekiyor. Öncelikle evde kaç kişi çalışıyorsa bu kişilerin maaş bordrolarını da bankaya sunabilirsiniz. Siz 2 bin lira eşiniz de 2 bin lira maaş alıyorsa, bu durumda geliriniz 4 bin lira olur. Dolayısıyla aylık 2 bin lira ödersiniz ve kredi tutarınız da artar. Ek gelire kira bedelleri de örnek olarak gösterilebilmektedir.

Önceden gayrimenkulleriniz olabilir. Dükkan kirası veya konut kiraları olabilir. Bunları belgesi ile bankaya sunabiliyorsanız alabileceğiniz kredi miktarı da artacaktı. Sizlerde artık konut kredisi hesaplaması yapabilirsiniz. Lakin konut kredisinde en az %20 peşinat sunmanız gerektiğini unutmayın. Benim sizlere tavsiyem de konut kredinizi 60 ay geçmeyecek şekilde bitirmeniz. Zira faiz oranları ciddi manada artıyor.

Sevgili okurlarımız, ne şekilde olursa olsun üç aşağı beş yukarı ne kadar kredi alabileceğinizi artık sizlerde hesaplayabildiğinize göre bu yazı yeterinde görevini yerine getirmiş demektir. Kredi hakkında tüm merak ettikleriniz için bizi takip etmeye devam edin…

EMEKLİLERİN NE KADAR KREDİ ALABİLECEKLERİNİ HESAPLAMALARI İÇİN FACEBOOK HESABIN İLE BEĞENEBİLİR MİSİN? 

Vakıfbank Emeklilere Özel 90.000 TL Limitli İhtiyaç kredisi

Ziraat Bankası Emekli Maaşı Promosyon Ödemeleri Ne zaman ve Ne Kadar ?

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.